Rodzaje leasingu
- Szczegóły
Leasing to popularna forma finansowania. Choć jego ogólna zasada działania jest ściśle określona i polega na przekazaniu przez leasingodawcę rzeczy i umożliwienie leasingobiorcy korzystania z niej przez ściśle określony czas, w zamian za ściśle określoną, comiesięczną ratę, dostępnych jest kilka rodzajów leasingu zróżnicowanych pod różnymi względami. Przedstawiamy, dostępne możliwości oraz krótko tłumaczymy, na czym polega każda z nich.
Leasing bezpośredni i pośredni
Podział leasingu na bezpośredni i pośredni określa liczbę stron biorących udział w transakcji. O leasingu bezpośrednim mówi się w momencie, kiedy producent leasingowanego przedmiotu bezpośrednio udziela leasingu. Leasing pośredni występuje wtedy, kiedy poza producentem i korzystającym występuje pośrednik. Zazwyczaj jest nim firma leasingowa.
Leasing usługowy
Leasing usługowy, nazywany także leasingiem operacyjnym, to zdecydowanie najpopularniejszy ze wszystkich, dostępnych rodzajów leasingu. Tym, co sprawia, że jest tak chętnie wybierany jest fakt, że leasingobiorca może wliczać raty leasingowe w koszty podatkowe. Ten rodzaj leasingu jest obciążony podatkiem w wysokości 23%, przez co taką formę finansowania często wybierają przedsiębiorcy, którzy są podatnikami VAT. Korzystający nie może amortyzować leasingowanego przedmiotu.
Leasing kapitałowy
Leasing kapitałowy, nazywany również leasingiem finansowym lub leasingiem inwestycyjnym, polega na przekazaniu przez leasingodawcę rzeczy na określony czas w zamian za comiesięczną opłatę. Leasingodawca jest właścicielem leasingowanego przedmiotu, natomiast to leasingobiorca wpisuje dany przedmiot do listy składników majątkowych i dokonuje jego amortyzacji.
Leasing zwrotny
Leasing zwrotny, z angielskiego nazywany „sale and lease back”, to swego rodzaju sposób refinansowania. Leasingobiorca sprzedaje rzecz leasingodawcy, po czym zawiera z nim umowę leasingową. Po zakończeniu umowy leasingobiorca może wykupić przedmiot i ponownie stać się właścicielem.
Leasing konsumencki
Leasing konsumencki dedykowany jest osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Choć dotychczas nie cieszył się zbyt dużą popularnością, obecnie stanowi coraz ciekawszą alternatywę dla kredytu czy pożyczki.